Menu

Objawy alergii pokarmowej

19 października 2018 - General

Szybkie rozpoznanie alergii pokarmowej nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu, jakim zakończy się jej leczenie, ale również przyczynia się do tego, że można zminimalizować straty, na jakie narażony jest organizm pacjenta. Niestety, jej objawy nie zawsze są jednoznaczne.

Reakcje skórne
Pacjenci, u których alergia pokarmowa została zdiagnozowana z pewnym opóźnieniem zwracają uwagę na to, że sygnały wysyłane prze ich organizmy wcale nie ułatwiały zadania ani im samym, ani zajmującym się nim lekarzom. Trudno się temu dziwić, jednym z najpopularniejszych objawów są bowiem reakcje skórne, które, przynajmniej w pierwszym okresie, nie są wiązane ze zmianami odnoszącymi się do układu pokarmowego.
Gdy w grę wchodzi alergia pokarmowa objawy mylą bardzo często, do najpopularniejszych zaliczana jest bowiem pokrzywka, świąd, suchość skóry, a także reakcje typowe dla atopowego zapalenia skóry. Skóra może reagować przy tym zaraz po spożyciu pokarmu wywołującego uczulenie, a także z pewnym opóźnieniem, jej niepokojące przeobrażenia można więc wiązać także z szeregiem innych czynników.

Objawy typowe dla układu oddechowego
Wyjątkowo niepokojące, choć jednocześnie bardzo niejednoznaczne są te reakcje, które są charakterystyczne dla układu oddechowego osoby zmagającej się z problemem alergii pokarmowej. Zjedzenie niektórych produktów może wywołać katar oraz wrażenie nieustannie zatkanego nosa, obrzęk krtani, objawy typowe dla przeziębienia, a bawet atak astmy. Po raz kolejny diagnozy nie ułatwia nawet wystąpienie wspomnianych reakcji zaraz po zjedzeniu określonych produktów, łatwo można bowiem powiązać niepokojące objawy z innymi czynnikami takimi, jak choćby warunki pogodowe.

Objawy żołądkowo-jelitowe
Niepokojące sygnały wysyłane przez żołądek i jelita są najbardziej typowymi reakcjami alergicznymi, z którymi mamy do czynienia po spożyciu przez pacjenta szkodzących mu produktów spożywczych. Tu warto wspomnieć choćby o wymiotach i biegunce, kolce brzusznej, wrażeniu braku apetytu, nudnościach, bólach brzucha oraz nieprawidłowościach związanych z oddawaniem brzucha. Te same objawy pojawiają się jednak w sytuacji, w której spożywa się produkt stary lub zepsuty, często więc dopiero ich powtarzalność skłania pacjenta do złożenia wizyty u alergologa.

Inne objawy alergii pokarmowej
Objawem towarzyszącym alergii pokarmowej może być również: nieustanne rozdrażnienie i uczucie zmęczenia, pojawienie się zaburzeń snu, a nawet migrenowy ból głowy. Intensywność i liczba objawów za każdym razem się jednak zmieniają, a reakcje typowe dla jednego pacjenta nie muszą być identyczne z tymi, które są charakterystyczne dla innego.

Dodaj komentarz